نوشتن متدهای جاوا برای خودتان

در بخش های قبل از متدهایی استفاده کرده اید و مشاهده کرده اید که متدهای داخلی چقدر می توانند مفید باشند. در این بخش چگونگی نوشتن متدهایی را برای خودتان فراخواهید گرفت.

ساختار یک متد

یک متد گروهی کد می باشد که کار خاصی انجام می دهند. اما متدهایی هستند که به روش خاصی تنظیم شده اند. شما یک تیتر متد و یک بدنه ی متد دارید. تیتر جایی است که در آن به جاوا می گویید که چه مقداری را متد باز خواهد گرداند (یک مقدار int، یک مقدار double، یک مقدار string و غیره). به همراه نوع مقدار بازگردانده شده به یک نام برای متد خود نیاز دارید که این نام نیز در تیتر قرار می گیرد. می توانید مقادیر را به متدهای خود انتقال دهید و این مقادیر بین دو پرانتز قرار می گیرند. بدنه ی متد جایی است که کد شما قرار می گیرد.

نوع گزارش شده ی متد (return type) در ابتدا قرار می گیرد که در کد بالا یک نوع int می باشد. پس از نوع متد نیاز به یک فاصله دارید که با نام متد شما دنبال می شود. متد بالا را totalنامیده ایم. بین پرانتزها به جاوا گفته ایم که ما در متد متغیری به نام aNumber توزیع می کنیم که یک عدد صحیح خواهد بود. برای جدا کردن این متد از هر نوع کد دیگری، نیاز به یک جفت کروشه دارید. کد شما برای متد بین کروشه ها قرار می گیرد. به لغت return در متد بالا دقت کنید. مشخص است که نشان دهنده ی مقداری است که می خواهید پس از اجرای کد خود از متد خود گزارش دهید. اما این مقدار باید از همان نوع بازگشتی در تیتر متد باشد. بنابراین اگر متد را با int total شروع کرده باشید، مقدار بازگشتی نمی تواند یک رشته باشد. گاهی اوقات اصلا نمی خواهید که جاوا موردی را بازگرداند. به Trim در بخش قبل فکر کنید. ممکن است که بخواهید فقط متد Trim به کار خود ادامه دهد و چیزی به شما بازگردانده نشود. یک متد که هیچ مقداری را به شما بازنمی گرداند، می تواند با لغت void تنظیم شود. در برخی موارد نیازی به لغت کلیدی return نیست. در اینجا متدی را مشاهده می کنید که هیچ مقداری را باز نمی گرداند.

تمام کاری که متد بالا انجام میدهد چاپ کردن یک متن می باشد. این متد می تواند به کار خود ادامه دهد، بنابراین آن را با عنوان یک متد void تنظیم کرده ایم. هیچ مقدار گزارش داده ای وجود ندارد. متدها نیاز به مقادیری که به آنها منتقل شود، ندارند. شما می توانید تنها چند کد را اجرا کنید. در اینجا یک متد void (خالی) بدون انتقال هیچ مقداری مشاهده می کنید.

و در تصویر زیر متد int را مشاهده می کنید که دارای هیچ مقداری برای انتقال نمی باشد.

همان طور که مشاهده می کنید پرانتزها در هر دو متد خالی هستند. اما هنوز لازم می باشند. اگر این پرانتزها را استفاده نکنید، با پیغام خطا روبرو خواهید شد. در بخش بعد در مورد فراخوانی و فعال کردن متدها فرا خواهید گرفت.

سفارش پروژه

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

  • پروژه های تحت وب و ویندوز
  • طراحی سایت
  • فروشگاه اینترنتی
  • اپلیکیشن های موبایل
  • پروژه های مهندسی نرم افزار
  • طراحی بانک های اطلاعاتی
  • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802196 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.