معرفی:

امروزه سيستم اطلاعات مكاني (GIS) آنچنان در مديريت و كنترل مناطق و شهر ها و ... نفوذ كرده است كه نبود آن مي تواند شكاف غير قابل جبراني در بدنه آن ها وارد نمايد .تمام مراكز دولتي و غير دولتي از داده هاي GIS براي رشد و توسعه اهداف خود بهره ميگيرند .اين علم و تكنولوژي مفيد روز به روز جاي خود را در قسمت هاي مختلف جامعه باز نموده و توجه کارشناسان و متخصصين را به خود جلب نموده است و اين در حالي است كه تصميم گيري هاي حساس و دقيق نيازمند استفاده از اين تكنولوژي مي باشد.شرکت مهرنگار ایرانیان جزو محدود شرکتهای نرم افزاری در کشور می باشد که توانسته سامانه اطلاعات مکانی (WebGIS) را طراحی و پیاده سازی کند.این پروژه حاصل بیش از 4 سال تلاش شبانه روزی کادر تحقیق و توسعه ، برنامه نویسی و GIS شرکت می باشد.این سیستم جزو تخصصی ترین و سنگین ترین پروژه ها طراحی شده در چند سال گذشته شرکت بوده و هم اکنون در چندین وزارتخانه و سازمان در حال استفاده می باشد.

WebGis
تعریف WebGIS

با پيشرفت شگرف علوم گوناگون و اتصال اين علوم به جوامع بشري با پيچيدگي و حجم بالايي از اطلاعات مواجه هستيم كه GIS يكي از راه حل هاي آسان سازي اين پيچيدگي ها مي باشد . يكپارچه سازي اين داده ها و در دسترس قرار دادن آن ها براي اقشار مختلف جامعه نيازمند تكنولوژي جديدي است با نام WebGIS اين تكنولوژي به ما اجازه دسترسي به منابع عظيمي از داده هاي مكاني و توصيفي رادر كمترين زمان با كمترين هزينه و در هر مكاني برآورده مي سازد.نمايش داده هاي GIS بر روي اينترنت يك روش موثر براي كار با داده هاي GIS مي باشد.با نرم افزارهاي روميزي GIS استفاده كننده معمولاً نياز دارد كه نرم افزار را بخرد و يادبگيرد كه چگونه از ابزار عمومي نرم افزارهاي GIS براي بارگذاري داده ها، تغيير،پرسش و پاسخ و ديگر آناليزهاي GIS استفاده كند. در حاليكه با استفاده از اينترنت ميتوان در يك مرورگر ساده بدون نياز به نصب نرم افزارهاي GIS، باداده ها كار كرد وآناليزها و توابع مورد نياز را بكار برد

مشکلات WebGIS در ایران

كم بودن عرض باند اتصال بين خادم و مخدوم و جابجايي داده بين آنها در شبكه مشكلاتي است كه بر سر راه رسيدن به اين هدف قرار دارد.بنابراين نرم افزاري در اين راستا موفق است كه بتواند با توجه به كمبود عرض باند ومشكلات ارتباطات و انتقالات داده بهترين نتيجه و بهترين سرعت را براي كار با داده ها وآناليزها داشته باشد.علاوه بر مشكلات ياد شده در ايران مشكلات ديگري بر سر راه توسعه WebGIS وجوددارد كه بايد مورد بررسي محققان ايراني قرار گرفته تا بتوان به اين تكنولوژي دستيابي پيدا كرد .به علت تازگي اين تكنولو ژي در ايران متخصصان اندكي بر روي اين موضوع كاركرده اند واطلاعات اندكي در زمينه نرم افزارها و روش هاي توسعه WebGIS در اختيار دارند.

دلایل استفاده از WebGIs

• بهره برداري و توزيع داده هاي SPATIAL
• ارائه قابليت هاي GIS در محيط WEB براي كاربران آن محيط
• دسترسي به داده هاي موجود در سرورهاي مختلف در محيط اينترنت و بازيابي و مرور آنها
• مرور لايه هاي مختلف اطلاعات جغرافيايي در يك WEB Application
• به روز رساني داده هاي موجود از طريق وب
• انجام پرس و جوهاي مورد نياز در محيط وب
• استفاده از يك واسط مناسب براي مرور داده هاي مختلف و استفاده از آنها در تصميم گيري
• دسترسي به داده هاي مختلف در قالب هاي گوناگون مانند Vector ،Raster،Matrix و...

WebGis
کاربرد سامانه WebGIS

کاربرد سامانه در مدیریت حوادث و بحران
براي مدیریت تمام اتفاقاتی که طی يک حادثه طبیعی اتفاق می افتد، نياز به لايه های اطلاعاتي زيادی است که با تکيه بر آن بتوان آسيب های ناشی از رخدادها را پيش بينی نمود. اين لايه ها شامل لايه هايي از قبيل لايه هاي مختلف اطلاعات انسانی، اطلاعات زمين شناسی، اطلاعات پراکندگی سازه ای، اطلاعات پراکندگی کاربری ساختمان ها، اطلاعات بخش امداد رسانی(ساختمان های حياتی)، سازه های با پتانسيل آسيب رسانی بالا، اطلاعات ساختمان های آموزشی، اطلاعات ساختمان هاي اقتصادی، اطلاعات ساختمان-های صنعتی، اطلاعات اماکن مذهبی، اطلاعات شريانهای حياتی و غیره می باشد. شایان ذکر است هر کدام از لایه های مذکور دارای زیر لایه های مخصوص به خود هستند، به گونه ای که مدیران ارشد قادر می باشند با جمیع شرایط، که از کنار هم قراردادن این لایه ها صورت می پذیرد، بهترین تصمیم را ارائه نمایند. این زیر سیستم دارای كاوشگر سيستم با امكان نمايش لايه‎هاي اطلاعات ثبت شده در بانك اطلاعاتي، همانند شهر-ها، آبادي ها به صورت دايره اي تا شعاع مشخص و بر اساس آدرس، نشانه و مشخصات جغرافيايي مي باشد.

 

سایر کاربرد ها :

مدیریت شهری
تاسیسات و مخابرات
هوا و فضا
مدیریت بحران
محیط زیست
شبیه سازی
امنیت
كاربردهاي نظامي
كاربردهاي دولتي
كاربردهاي عمراني
برنامه ريزي و مديريت
و...

WebGis
کاربرد WebGIS در علوم مختلف :
علوم مختلف قابليت استفاده از GIS را دارند.كاربرد آن در علوم زير غير قابل اغماض مي باشد

 

 • آمار آبياري و زهكشي آموزش
 • اطلاعات عمومي شهري بانكداري بهداشت و سلامتي
 • تجارت توريسم توسعه منطقه اي
 • توليد انرژي تهيه نقشه به صورت اتوماتيك جنگلداري
 • حمل و نقل استانداري منابع طبيعي
 • ساختمان سازي سرويس هاي اضطراري سرويس هاي مالي
 • شبكه هاي آب و برق شهرداري فرمانداري ها
 • كاربرد اراضي كشاورزي مديريت محيط زيست
 • مخابرات مديريت زمين و ......
 • معماري منابع آب
 • مهندسي عمران هوا و فضا
 

   سیستم اطلاعات مکانی شرکت مهرنگار ایرانیان دارای امکان ارتباط با بانک های اطلاعات و سامانه های اطلاعات مکانی سازمان ها و  ارگانهای مختلف می باشد    

 
امکانات :

1. امکان افزودن ، حذف ، ویرایش و بارگذاری انواع لایه های اطلاعاتی به صورت پویا با پسوند kml kmz, wkb, wkt, ewkb, ewkt, georss, geohash, , geojson, shp و...برای نقشه ها با مقیاس‎های1:2000 ،1:10000، 1:25000 و . . .
2. امکان نمایش لایه اطلاعاتی جمعیت شهرهای ایران بر اساس داده های مرکز آمار ایران به تفکیک جنسیت
3. امکان بارگذاری نقشه های ماهواره ای مثل google، OpenLayers، Bing و ... به صورتonline و offline
4. امکان نمایش لایه اطلاعاتی آبادی های کشور بر اساس داده های مرکز آمار ایران به تفکیک جنسیت
5. امکان نمایش لایه اطلاعاتی دوربین های جاده ای، لایه های وزارت راه، لایه های تقسیمات کشوری، لایه های وزارت جهاد کشاورزی و کلیه اطلاعات کارگروه ها و ارگان های مرتبط
6. کاوشگر سیستم با امکان نمایش لایه های اطلاعاتی ثبت شده در دیتابیس ، مانند شهرها و آبادی ها به صورت دایره ای تا شعاع مشخص و بر اساس آدرس ، نشانه و مشخصات جغرافیایی
الف- براساس بافر ایجاد شده امکان خروجی لایه های روشن شده به صورت تصویر فراهم گردد.
ب- براساس بافر ایجاد شده امکان خروجی لایه های روشن شده به صورت Shp فایل فراهم گردد.
ج- براساس بافر ایجاد شده امکان پراکندگی اقلام اطلاعاتی درخواست شده به صورت پهنه بندی شده و طیف رنگی نمایش داده شود. دو مثال ذیل گویای این موضوع خواهد بود:
- میزان پراکندگی زلزله را برای زلزله های 5 ریشتر به بالا به صورت دایره های بزرگ با رنگ قرمز، زلزله های 4 ریشتر با دایره های متوسط با رنگ قهوه ای و زلزله های 3 ریشتر به پایین با دایره های کوچک و با رنگ زرد نمایش دهد(نحوه نمایش اینگونه پراکندگی ها علی رغم اینکه برای کلیه حوادث ایجاد می شود می بایست برای کلیه زیر سیستم ها اجرا گردد).
- میزان حادثه خیز بودن استانها با رنگ های مختلف نمایش داده شود. فرضاً استانهای سیل خیز با رنگ آبی پر رنگ نمایش داده شود و استانهایی که کمتر سیل خیز هستند با آبی کم رنگ و استان هایی که سیل خیز نیستند به صورت آبی کمرنگ‎تر نمایش داده شود.
7. امکان خروجی گرفتن از لایه های روشن شده به صورت Shp فایل و تصویر
8. امکان ترسیم چند ضلعی(polygon) بر روی نقشه برای کاربر مهیا گردد. و سیستم امکان نمایش مساحت چند ضلعی و همچنین میزان فاصله بین دو نقطه را که کاربر ترسیم نموده است، را به کیلومتر و متر داشته باشد.
9. مقیاس سنج، فاصله سنج و مسیریاب سیستم و مبدل طول و عرض به آدرس و بالعکس بر اساس اطلاعات لایه های مختلف سیستم
10. امکان نمایش لایه های اطلاعات عمومی از سامانه های موجود ازقبیل سامانه نقشه ای گوگل مانند پارک ها، مساجد، بیمارستان ها، فرودگاه ها، بانک ها، داروخانه ها ،مدارس، ورزشگاه-ها، دانشگاه ها و غیره
11. موقعیت یاب با امکان نمایش آدرس با فرمت های مختلف طول و عرض نقطه با فرمت های UTM، LatLng و سایر سیستم های مختصات رایج و همچنین نمایش ارتفاع از سطح دریا
12. دریافت لیست و جزئیات زلزله ها در بازه زمانی و یا ریشتری قابل تعیین بر اساس اطلاعات سازمان زلزله نگاری کشور و یا اطلاعات سازمان زلزله نگاری کشور
13. دریافت وضعیت آب و هوا از نزدیک ترین ایستگاه به نقطه موردنظر توسط وب سرویس سازمان هواشناسی
14. نمایش هشدارهای هواشناسی به تعداد قابل تعیین (تا 20 مورد) با استفاده از سرویس RSS سازمان هواشناسی
15. قابلیت Cachingتحت سرور/کلاینت Tile ها

 

 
در این سامانه ، ارتباطات سازمان های مختلف در قالب وب سرویس پیاده سازی شده اند.

این کار سه مزیت عمده دارد :

 • اول این که نیروی انسانی لازم برای کار با نرم افزار به حداقل می رسد و بسیاری از اطلاعات به صورت اتومات خوانده و در سیستم ثبت می گردند.
 • دوم این که سیستم به صورت جامع پیاده سازی می شود.
 • سوم این که برقراری ارتباط با سازمان ها به سادگی و از طریق این سامانه امکان پذیر خواهد بود.

در ادامه کاربرد و نحوه ارتباط سیستم با تعدادی از سازمانها و ارگانها را بیان می کنیم 

ارتباط با سازمانها در وب جی ای اس

   1- ارتباط با سازمان هواشناسی کشور

این سامانه با سازمان هواشناسی کشور در ارتباط می باشد.تا به امروز در کل کشور 401 ایستگاه هواشناسی وجود دارد. سامانه ی WebGIS تمامی اطلاعات این ایستگاه ها را در قالب وب سرویس WSDL دریافت می کند.WSDL که مخفف عبارت Web Services Description Language می باشد ، یک پروتکل استاندارد وب و مبتنی بر XML است .از WSDL برای مکان یابی ، آدرس دهی و ارائه ی توضیحات درباره ی وب سرویس ها استفاده می شود.

اطلاعات دریافت شده از ایستگاه های هواشناسی ، در هر کسری از زمان به روز می شوند . یعنی گزارش وضعیت نمایش داده شده در هر لحظه در سیستم ، مربوط به زمان فعلی است و مرتباً آپدیت اطلاعات ، انجام می گیرد.

وضعیت آب و هوا:
این اطلاعات شامل گزارشی از وضعیت آب و هوا و دمای شهر مربوط به کاربر در روز جاری و پیش بینی وضعیت هوا برای سه روز آینده می باشد.به علاوه اطلاعاتی مثل سرعت باد ، میزان رطوبت و ... نیز در این قسمت قابل رویت است.

 وضیعت آب و هوا

 نمایی از سامانه ی web GIS - قسمت ارتباط با هواشناسی کل کشور

 

اخطاریه های هواشناسی :

بخش دوم اخطاریه ها ی هواشناسی است.اطلاعات اخطاریه ها در سازمانها همکنون به صورت کاغذی به استانها فکس می شد و فرآیند اطلاع رسانی چند مدت به طول می انجامید.ولی با این سرویس این اخطاریه ها از سازمان هواشناسی کشور به صورت آنلاین دریافت و در سامانه  به کاربران نمایش داده می شود.

 

اخطاریه های هواشناسی
نمایی از سامانه ی web GIS– قسمت اخطاریه های هواشناسی
 
 
2-  ارتباط با موسسه ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران و مرکز لرزه نگاری اروپا

این قسمت از سامانه با موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران*در ارتباط است و بیست زمین لرزه ی اخیر در قالب وب سرویس- ( (XML نمایش داده شده است.

آخرین زلزله های ثبت شده در ژئو فیزیک کشورنمایی از سامانه ی web GIS - قسمت نمایش آخرین زلزله های ثبت شده در ژئو فیزیک کشور

همان گونه که در تصویر بالا مشخص است ، این اطلاعات شامل تاریخ و ساعت وقوع زلزله ، بزرگی و عمق زمین لرزه و نام منطقه می باشد.واضح است هرچه بزرگی زمین لرزه کم تر و عمق آن بالاتر باشد ، مناطق بیش تری تحت الشعاع آن زمین لرزه قرار می گیرند اما با زمین لرزه های دارای عمق کم ولی بزرگی بالا تر ، خسارت بیشتری به آن منطقه وارد می شود.

مانیتورینگ زلزله ها

جست و جوی بولتن (پیشرفته ) :

بخش دیگری که در سامانه برای زمین لرزه ها در نظر گرفته شده است ، جست و جوی پیشرفته یا جست و جوی بولتن می باشد.در این قسمت بر اساس یک سری پارامترهای مشخص می توان زلزله ها را در انبار داده ی مربوطه ، جست و جو کرد.
در سامانه ی طراحی شده ، جست و جوی بولتن هم بر اساس اطلاعات موسسه ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران و هم براساس اطلاعات مرکز لرزه نگاری اروپا ، انجام می شود.
در زیر تصویری از نمای فرم جست و جوی بولتن قرار دارد ، هر کدام از فیلدهای این فرم که پر نشوند ، در جست و جوی
نهایی در نظر گرفته نمی شوند.به عنوان مثال اگر در هر کدام از این فرم ها تنها به پر کردن پارامترهای شدت اکتفا شود ، در نتایج حاصله به زمین لرزه هایی دسترسی خواهیم داشت که تنها در وجه شدت اشتراک دارند.

ژئوفیزیک دانشگاه تهران
      موسسه ی زلزله نگاری اروپا                           موسسه ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران
3- ارتباط با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای

مركزمديريت راه هاي كشور از آذرماه سال 87 باهدف بهينه سازي بهره برداري از راه های كشور وحداقل نمودن تاخيردرجريان ترافيك جاده اي شكل گرفت. اين مركز كه سالها عنوان "اطلاعات راهها" را يدك مي كشيد ، مسئوليت اوليه ی اطلاع رساني از وضعيت راههاي كشور را به عهده داشت كه اين وظيفه را به كمك نيروهاي متعهد و مجرب خود در قالبي سنتي اما موثر در سطح ادارات كل راه و ترابري سراسر كشور و همچنين در سطح ستاد در حوزه ايمني ترافيك دنبال مي نمود.

در سامانه ی WebGIS ، اطلاعاتی نظیر دوربین های نظارتی کشور و محل دقیق آن ها ، دستگاه های تردد شمار بر خط که میزان ترافیک فعلی در یک محل خاص را تعیین می کنند ، کارگاه های جاده ای ، انسدادها ، کاهش سرعت را از مرکز راهداری کشور  در قالب وب سرویس اخذ و هر کدام از این اطلاعات به صورت یک لایه ی اطلاعاتی در سامانه طراحی شده اند به گونه ای که با فعال سازی هر لایه ، اطلاعات مربوط به همان لایه در روی نقشه ، نمایش داده می شود.

به عنوان مثال اگر بخواهیم مانند تصویر زیر اطلاعات دوربین های نظارتی مربوط به یک منطقه ی جغرافیایی را مشاهده کنیم ، می بایست لایه ی مربوطه به آن فعال شود.با کلیک روی هر دوربین ، می توان به تصاویر مربوط به حوزه ی استحفاظی آن دوربین دسترسی داشت.تصویر زیر مربوط به دوربین های استان گیلان و شهر لاهیجان می باشد.

 دوربین های ترافیکی

فعال سازی لایه اطلاعاتی دوربین های نظارتی

4 - وزارت راه و شهرسازی

وزارت راه و شهرسازی دارای یک سامانه ی اطلاعات مکانی (WebGIS)  بوده آنرا با ArcGIS Server  راه اندازی نموده اند ، سیستم شرکت مهرنگار ایران امکان ارتباط با این سرور را در قالب وب سرویس داشته و لایه های مختلفی از جمله راه های روستایی – شهری ، تقسیمات سیاسی استان ها و شهرها ،  لایه ی شبکه ی ریلی کشور، لایه ی تمام روستاهای کشور و ده ها لایه کاربردی را از این سیستم اخذ می نماید.

 لایه ی شبکه ی ریلی کشور،لایه ی تقسیمات سیاسی استان ها و شهرها

                      لایه ی شبکه ی ریلی کشور                                   لایه ی تقسیمات سیاسی استان ها و شهرها  
 
نقشه ها یا Tiled

این سامانه دارای ده ها مدل نقشه ها یا همان Tile ها از شرکت های مختلفی مانند Esri ArcGIS ، penLayers ، Microsoft Bing Maps ، Google Maps ، Foursquare ، OpenStreetMap و ... می باشد.این سیستم مستقل از تمامی این شرکتها عمل می کند ولی امکان استفاده نقشه تمامی شرکت های ذکر به صورت آنلاین و آفلاین در سامانه امکان پذیر است.

 انواع نقشه

 ابزارهای کار با نقشه
 ابزارهای ترسیم
 
 • سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به همراه 31 جمعیت هلال احمر استانها کشور
 • سازمان مدیریت بحران به همراه 31 اداره کل مدیریت بحران استانها
 • معاونت بهداشت و درمان و توانبخشی به همراه 31 مرکز استان

 


جهت سفارش نرم افزار اینجا کلیک کنید.


سفارش پروژه

مجتمع برنامه نویسی ایرانیان با دارا بودن ده ها نیروی متخصص آماده انجام انواع پروژه های زیر برای وزارت خانه ها ، سازمان ها ، شرکتها و اشخاص می باشد :

 • پروژه های تحت وب و ویندوز
 • طراحی سایت
 • فروشگاه اینترنتی
 • اپلیکیشن های موبایل
 • پروژه های مهندسی نرم افزار
 • طراحی بانک های اطلاعاتی
 • مشاوره 

برای سفارش پروژه اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره 09120802196 ، 09129313358 به صورت تلفنی یا تلگرام پروژه خود را سفارش دهید.